facebook

Léčivé interiérové rostliny

Harmonizátory, biostimulátory, imunizátory jsou názvy pro rostliny s obsahem látek, zvyšující životní energii organismu. Adaptogeny zlepšují celkovou kondici organizmu, zlepšují stav nervové soustavy, buněk, tkání, urychlují a posilují metabolismus, asimilaci a látkovou výměnu vůbec. Urychlují léčebné a regenerační procesy, zpomalují degenerativní pochody v organismu a tedy i procesy stárnutí.
Působí proti opotřebení organismu, orgánů, tkání a buněk, příznivě ovlivňují více funkcí současně, vyrovnávají patologické výkyvy hodnot těchto funkcí a obsahu některých látek v organismu, případně pomáhají tyto funkce zlepšit. Adaptogeny také působí proti zánětům. Jako biogenní stimulátory působí stimulačně nejen na fyzickou, ale také na duševní oblast. Proto se pro ně často používá název rostlinné harmonizátory.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Kalísie voňavá (Callisia fragrans)

Bacopa monnieri (Bakopa drobnolistá)

Kalísie se pěstuje jako pokojová, okrasná rostlina. Již 20 let se používá jako léčivá rostlina. Výborně stimuluje imunitní systém, pomáhá organismu proti škodlivým mikroorganismům a efektivně léčí mnohá onemocnění.
Užívá se při cukrovce, leukemii, rakovinných onemocněních, osteochondroze, chronické pankreatitidě, ženských nemocích, nemocích sleziny, žlučových cest, žaludku, tenkého střeva, normalizuje kyselost trávicího systému, odchod stolice, snižuje sekreci a zmenšuje otok sliznice průdušek u astmatiků.
Zlepšuje stav nemocných a často přispěje k úplnému vyléčení z průduškového astmatu. Šťáva z rostliny dobře hojí rány, uklidní bolestivost při spáleninách. Dobře hojí i různá kožní onemocnění.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Pupečník asijský (Centella asiatica)

Centella asiatica (Pupečník asijský)Pupečník se pěstuje jako okrasná, pokojová rostlina. Stimuluje nervový systém. Tato rostlina se lidově označuje ve volném překladu jako -potrava pro mozek. Používá se při léčbě duševních poruch, psychického neklidu, poruch nálady a celkově zvýšené únavnosti. U starších osob přispívá k překonání stavu časté zapomnětlivosti, posiluje vitalitu organismu a zvyšuje jeho odolnost proti stresu.

  

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri)    

Callisia fragrans (Kalísie voňavá)

Bakopa se pěstuje jako okrasná pokojová rostlina. Má příznivé účinky na lidský organismus, na který působí očisťujícím účinkem. V tradiční čínské medicíně je používána jako Yang-tonikum při impotenci a revmatismu.
Bacopa je vynikajícím přírodním zdrojem pro zvýšení duševní výkonnosti a posílení schopnosti mozku. Používá se také k léčbě astmatu, chrapotu, duševní choroby, epilepsie. Jeto silné nervové a tonikum proti úzkosti. Má se za to, že je vynikající pro srdce.
Tato rostlina se používá k získání lepšího procesu učení, obnovuje paměť, zlepšuje výkon řeči a představivosti, zmírňuje nervové a duševní napětí, používá se v případech nepříčetnosti, epilepsie, hysterie, astenie a nervových poruch.
Užíváním Bakopy Vám pomůže navodit lepší pocit pohody v období neklidu, úzkosti, nespavosti, únavě. Bylina navozuje pocit klidu , míru, stimuluje nervovou činnnost. Používá se také jako krev čistící prostředek a je považována za užitečnou pro všechny záněty, chronické kožní onemocnění, vysoké horečky, ztráty vlasů.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Perila křovitá (Perilla frutescens)

Perila křovitá (Perilla frutescens)

Již celá staletí se tato bylina používá v čínské medicíně buď sama, nebo v kombinaci s dalšími bylinami. Hlavními indikacemi je kašel (zahlenění) a proti astmatu. V zemích východní Asie se komerčně pěstuje. Důležité ovšem je, že nová vědecká vyšetření uvádějí antialergenní, antikancerogenní, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.
Kromě účinku na zdraví má perilla kvůli citronové nasládlé chuti zajímavé využití v moderní kuchyni. Rostlina může být použita obdobně mnohostranně jako bazalka, nejčastěji do pokrmů z ryb či masa.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lippia - Aztécké sladidlo (Lipia dulcis collada)

Lippia - Aztécké sladidlo (Lipia dulcis collada)

Mexická léčivá bylina, která se používá na kašel, při nachlazení, zánětu průdušek, astmatu a koliky. Listy obsahují intenzivně sladkou látku hernandulcin (1000x sladší než cukr!). Je vhodná pro diabetiky. Dorůstá do výšky až 25 cm a tvoří metrový převis. Rostlinu můžete pěstovat v závěsném květináči na slunečném místě. Celoroční pokojové pěstování je bez potíží. Rostlina na zimu shazuje většinu listů a přezimují jen kořeny.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Stévie sladká (Stevia rebaudiana)

Stévie sladká (Stevia rebaudiana)

Bíle kvetoucí tropická rostlina původně pocházející z tropické a subtropické oblasti střední a Jižní Ameriky. Stévie je nízkokalorické sladidlo, které snižuje hladinu krevního cukru. Odborníci uvádějí, že extrakt stevie sladké je cca 300x sladší než řepný cukr (10g odpovídá 3 kg). Díky téměř nulové energetické hodnotě je užívána diabetiky. Další výhodou je, že se jedná o sladidlo přírodního původu, oproti umělým sladidlům. Ve světě se běžně používá k oslazení dietních nápojů, cukrovinek, jogurtů apod. Hodí se také pro přípravu čajů, dietních jídel, salátů, džemů, zákusků či moučníků.
Důležité ale jsou i její další účinky, kterými pozitivně působí na naše zdraví. Je také vhodným doplňkem při léčbě vysokého krevního tlaku či u únavy nebo psychických problémů. Pomáhá rozšiřovat cévy. Důležité pro ty, kdo bojují s nadváhou, je to, že pomáhá záhánět chuť na sladké. Rovněž pomáhá při odvykání kouření, protože snižuje chuť na nikotin. Dokonce někteří odborníci uvádějí, že snižuje chuť i na alkohol. Dále se uvádí, že má silné antibakteriální, antivirové a antioxidační účinky. Odvar ze stévie se využívá i v kosmetice, kde slouží jako tonikum pro unavenou pleť. Ve stomatologii se užívá jako ústní voda, pro regeneraci dásní, dutiny ústní a ochranu před zubním kazem. Pozitivní vliv má také na vlasovou pokožku.
Stevia sladká se používá jako náhrada cukru ke slazení nápojů, přípravě čaje a k léčbě cukrovky. Je zajímavé, že řada lidí pěstuje tuto rostlinu doma, protože Stevia rebaudiana Bertoni je jako rostlina vhodná i pro pěstování v kancelářích.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Harmonizátory, biostimulátory, imunizátory...

To všechno jsou názvy pro rostliny s obsahem látek, zvyšující životní energii organismu.
Jejich společným znakem je schopnost nespecifickým způsobem stimulovat obranné síly organismu a zlepšovat odolnost k zátěžím různého druhu. Tím pomáhají organismu přizpůsobovat se lépe a rychleji změněným podmínkám a případné stresové zátěži, vznikajícím v důsledku zvýšených nároků na psychický nebo fyzický výkon, v důsledku nepříznivých klimatických podmínek, při překonávání potíží, kterým se dostalo pojmenované "civilizační faktory". Adaptogeny se vyznačují poměrně univerzálním preventivním účinkem, především u relativně zdravých, avšak vyčerpaných jedinců nebo u osob vystavených nepříznivému působení prostředí. Výkonnost organismu se díky nim zvyšuje, aniž by se do těla vnášely cizorodé látky, a aniž by docházelo k vyčerpávání životních rezerv. Rezervy organismu jsou efektivněji využívány, zvyšuje se biosyntéza bílkovin a nukleových kyselin. Adaptogeny také mohou zesílit tvorbu interferonu, který je významným faktorem imunity a mimo jiné zpomaluje nádorové bujení.


 

VOKOreklama
Doporučujeme > www.floresta-kvetiny.cz